Životopis

Zdeněk Barták

hudební skladatel a producent
Image

Zdeněk Barták se narodil v Praze roku 1954. Nejdříve studoval hudbu na Lidové škole umění - obor hra na klavír. Následovalo studium na Státní konzervatoři v Praze - hlavní obor skladba a zároveň hra na klavír a tubu.

Veřejně začal vystupovat s orchestrem svého otce. Orchestr Zdeňka Bartáka patřil s orchestry Karla Vlacha a Gustava Broma mezi nej- úspěšnější taneční orchestry v Evropě. Během studií začal působit v sestavě hudební skupiny Fontána se známým rockerem Pavlem Sedláčkem. Později zakládá vlastní skupinu, která doprovázela oblíbeného divadelního a filmového herce Jiřího Hrzána, se kterým několikrát objel republiku s velmi úspěšnými představeními např. „ Role, které jsem nehrál “ nebo „ Drahé ženy a já “ . Po tragické smrti J. Hrzána se umělecky odmlčel, aby po dvou letech založil skupinu " 220 " v níž byl sólovým zpěvákem Jiří Štědroň a začal opět koncertovat po celé republice s pořady „ Dívka z planety X “ a „ Týden bez tebe “. V této době měl již za sebou velmi bohatou uměleckou činnost na skladatelském poli, a tak kromě koncertní činnosti, spolupracuje s předními interprety, a skládá pro ně písničky, které se vzápětí stávají hity - jako například:

  • Viktor Sodoma » Hej, zahradníku
  • Milan Chladil » Tvá ústa medová
  • Hana Zagorová » Kamarád
  • Marie Rottrová » Dívka s dobrou pověstí
  • Petra Černocká » Zpívání v dešti
  • Helena Vondráčková » Létej, Mít rád

Do této doby se datuje i vznik jeho největších písničkových hitů pro zpěváka Michala Davida jako jsou : Nenapovídej a Nonstop, za které obdržel autor zlatou a platinovou desku vydavatelství Supraphon za 500.000 a za 1.000.000 prodaných titulů. Na základě těchto hitů dostává nabídku vystupovat se skupinou Kroky Františka Janečka se zpěvákem Michalem Davidem, jako hráč na klávesové nástroje a zpěvák v jejich koncertních programech. Tyto koncerty shlédlo nespočet diváků po celé republice a zmíněná koncertní spolupráce trvala celé tři roky.

V roce 1989 se rozhodl koncertní činnost ukončit a plně se začíná věnovat filmové tvorbě, se kterou začal již v roce 1978.

Zdeněk Barták se stává dvorním skladatelem známého a úspěšného filmového režiséra Jaroslava Soukupa, kterému napsal hudbu ke všem jeho zatím 17-ti celovečerním filmům.

  • 1981 - Drsná planina
  • 1982 - Romaneto
  • 1982 - Dostih
  • 1983 - Vítr v kapse (hit - NONSTOP)
  • Záchvěv strachu
  • Láska z pasáže
  • Pěsti ve tmě
  • Discopříběh
  • Divoká srdce
  • Discopříběh I I.
  • Kamarád do deště
  • Kamarád do deště I I.
  • Svatba upírů
  • Byl jednou jeden polda
  • Byl jednou jeden polda II.
  • Byl jednou jeden polda III.
  • Jak ukrást Dagmaru

V současné době spolupracuje s našimi předními a zároveň nejprodávaněj- šími interprety české populární hudby : s několikanásobným Zlatým slavíkem a naším doposud nejúspěšnějším zpěvákem Karlem Gottem - LP Gott ´95, Zázrak vánoční ( jako autor i producent ) a s velmi úspěšnou a populární herečkou i zpěvačkou především pro dět Dagmar Patrasovou - ze společných titulů uvádíme

  • CD Simpsonovic rodinka
  • CD Arabela s Dádou
  • CD Školička s Dádou
  • CD Baby studio s Dádou
  • CD Vánoce s Dádou
  • CD Kuřátka s Dádou
  • CD Já s Dádou
  • CD Dáda barevná paráda

na těchto titulech se podílel jako autor řady písní a spoluproducent společně s Felixem Slováčkem. S populární moderátorkou oblíbeného pořadu ESO na TV nova Terezou Pergnerovou - ze společných projektů uvádíme CD Čágo bélo šílenci remix hitu NONSTOP.

Zdeněk Barták má za sebou více než 5.000 koncertních vystoupení, má vydáno přes 1.000 skladeb na hudebních nosičích LP, CD a MC. Napsal hudbu k 25 celovečerním filmům, 12 TV seriálům, TV večerníčkům, k řadě televizním inscenacím, a řadu hudby pro reklamy. V zahraničí vyšlo více než 25 CD s jeho hudbou. Samostatnou kapitolou je spolupráce Zdeňka Bartáka s předními českými divadly, na jejichž scénách uvedl více než 10 hudebních muzikálů . Zároveň jeho scénická hudba doprovází celou řadu různých divadelních inscenací.

V oblasti filmové televizní tvorby napsal v roce 1997 hudbu k velmi úspěšnému a divácky nejsledovanějšímu pořadu na ČT1 - 12-ti dílnému seriálu Jiřího Stránského a režiséra Hynka Bočana - „Zdivočelá země“, s Martinem Dejdarem v hlavní roli, ze kterého vyšly i hudební soundtracky. Zároveň z tohoto seriálu vznikl i stejnojmenný celovečerní film „Zdivočelá země“, který byl nominován na Českého lva za rok 1997.

V roce 1998 byl uveden na TV Nova 52 - dílný seriál - „FERDA“, ze kterého vznikla CD a MC filmové hudby, na které se Zdeněk Barták podílel jako autor a spoluproducent.

Spolu s hudebním skladatelem Jiřím Svobodou dokončil na motivy úspěšných filmů muzikál - „Anděl s ďáblem v těle“ - režie: Václav Matějka , který měl premiéru 28. listopadu 1998 v Hudebním divadle Karlín . Tento muzikál byl uváděn po tři divadelní sezóny a má za sebou více než 80 úspěšných repríz.

V únoru 1999 nastudoval Zdeněk Barták spolu s oblíbeným a populárním hercem, členem Divadla na Vinohradech Ladislavem Potměšilem, komorní pořad „Večer povídání a písniček s Ladislavem Potměšilem a Zdeňkem Bartákem“. Tento pořad má za sebou 60 repríz po celé republice. Dalším velkým projektem v oblasti filmové televizní tvorby je hudba k 13-ti dílnému seriálu, který vznikl pro ČT1, opět v režii Hynka Bočana s názvem „Hotel Herbich“, v hlavní roli s Miroslavem Donutilem. Tento seriál měl premiéru na jaře roku 2000. I z tohoto seriálu vyšel hudební soundtrack u firmy Multisonic s názvem „Miroslav Donutil v Hotelu Herbich“.

Dosud největším hudebním dílem , které vzniklo na objednávku u příležitosti oslav Millénia pro Státní Operu v Seoulu - Jižní Korea - SPAC (Seoul Performing Art Company) je muzikál „The Tempest“ (Bouře), podle stejnojmenné divadelní hry Williama Shakespeara. Jde o velkolepou, výpravnou podívanou v hollywoodském stylu, která je pro velký úspěch uváděna v pravidelných cyklech v největším Seoulském divadle s kapacitou 2400 diváků. Premiéra tohoto muzikálu byla 20. listopadu 1999 v Seoulu. Tato zahraniční spolupráce přinesla celému tvůrčímu kolektivu veliký úspěch. Muzikál „The Tempest“ byl nominován v kategorii nejlepší muzikál roku 1999 asijského kontinentu a v tvrdé konkurenci zvítězil. Dostal tak hlavní cenu GRAND PRIX - 1999 za 1. místo, jako nejlepší muzikál roku a hudební skladatel Zdeněk Barták získal hlavní cenu v kategorii: nejlepší hudba roku.

Kromě těchto cen, tento muzikál zvítězil v dalších 6 kategoriích (za herecké výkony Miranda, Caliban, Trinculo, dále za choreografii, světelný desing a make up). Tím se stal muzikál „The Tempest “ nejúspěšnějším muzikálem roku 1999. Díky tomu o tento muzikál projevily zájem celkem čtyři velké divadelní společnosti, které ho chtějí uvést v Číně, Japonsku, Německu a ve Velké Británii. Obnovenou premiéru tohoto muzikálu uvádělo Národní divadlo v Seoulu od 20. prosince 2002, až do konce divadelní sezóny 2004.

Koncem roku 2000 napsal Zdeněk Barták hudbu k dalším 8 dílům úspěšného televizního seriálu „Zdivočelá země“ (režie Hynek Bočan). Obnovená premiéra tohoto celkem 20-ti dílného seriálu ČT, byla v lednu 2001. K této příležitosti vydala firma BMG soundtrack z celého seriálu.

V dubnu 2001 bylo první představení nového, dětského, rodinného muzikálu „Popelka“, ke kterému napsal hudbu Zdeněk Barták a scénář napsali Vlasta Janečková, Jarmila Turnovská a Martin Novotný, na motivy stejnojmenného filmu. Texty písní napsal Michael Prostějovský. Premiéra tohoto muzikálu byla v Praze v produkci agentury GOJA v říjnu 2001.

V průběhu roku 2001 probíhala další spolupráce se Seoul Performing Art Company (SPAC) v jihokorejském Seoulu a to na zahajovacím ceremoniálu k Mistrovství světa v kopané 2002, které se konalo v Jižní Koreji a Japonsku. Pro tuto příležitost vznikla hudba Zdeňka Bartáka k tomuto zahajovacímu ceremoniálu s názvem „Morning of Korea“, jehož premiéra se uskutečnila na Olympijském stadiónu v Seoulu.

V říjnu 2001 se Zdeněk Barták, jako vítěz soutěže Premio Bocelli, zúčastnil křtu nového CD „Cieli di Toscana“, tenora světového jména Andrea Bocelliho v Benátkách. Zdeněk Barták v této anonymní soutěži, které se zúčastnilo více než 700 autorů z celého světa, získal první místo a jeho píseň „E mi manchi tu“, se stala jednou z nejúspěšnějších písní tohoto alba. Toto album získalo v řadě států na celém světě platinovou a zlatou desku.

Během roku 2002 napsal Zdeněk Barták muzikál pro Státní Operu v Seoulu, na další klasické Shakespearovské téma „Romeo a Julie“. Tento muzikál měl velmi úspěšnou premiéru v srpnu 2002 a s velkým diváckým úspěchem je stále na repertoáru tohoto divadla. I tato zahraniční spolupráce přinesla celému tvůrčímu kolektivu veliký úspěch a muzikál „Romeo a Julie“, byl také nominován v kategorii nejlepší muzikál roku 2002 asijského kontinentu a v tvrdé konkurenci a opět zvítězil.

Dostal tak hlavní cenu GRAND PRIX - 2002 za 1. místo, jako nejlepší muzikál roku a hudební skladatel Zdeněk Barták získal hlavní cenu v kategorii nejlepší hudba roku.

Kromě těchto cen, tento muzikál zvítězil v dalších 2 kategoriích a to za herecké výkony hlavních představitelů Romea a Julie. Tím se stal muzikál „Romeo a Julie“ nejúspěšnějším muzikálem roku 2002 a v současnosti je stále diváckým hitem tohoto souboru.

V listopadu roku 2002 měl premiéru v Mahenově divadle v Brně i další nový muzikál Zdeňka Bartáka z 30-tých až 40-tých let „Kristián“, který vznikl na motivy stejnojmenného slavného filmu Oldřicha Nového, podle scénáře Václava Matějky, který tuto komedii i režíroval. Texty písní napsal Eduard Krečmar. Tento muzikál se hrál do konce sezony 2003 a měl více jak 50 repriz. Jeho divácké úspěšnosti a kvalitních uměleckých výkonů si všimla i Herecká asociace a udělila zpěvačce a herečce Daniele Šinkorové za roli Zuzany, Cenu Thálie za rok 2002, v oboru opereta a muzikál.

V prosinci roku 2002 vyšlo nové 2CD nejúspěšnější zpěvačky pro děti Dády Patrasové s názvem „Sněhová královna“ . Tato známá pohádka H.Ch. Andersena s hudbou a písničkami Zdeňka Bartáka, se stala vánočním hitem a již v prvních týdnech jejího prodeje získala zlatou a následně platinovou desku. A na její motivy vznikl vánoční pořad Dády Patrasové v ČT Brno.

V roce 2002 se také natáčelo pokračování 13-ti dílného nejúspěšnějšího TV seriálu všech dob „Nemocnice na kraji města - po dvaceti letech“ v režii Hyneka Bočana. Filmovou hudbu k tomuto seriálu napsal Zdeněk Barták. Premiéra nových dílů tohoto seriálu byla na ČT1 20. října 2003. Tyto nové díly měly současně premiéru v celé řadě evropských televizních stanicích např.: v Německu, v Polsku, na Slovensku, v Maďarsku, Slovinsku, Bosně a Hercegovině a v řadě dalších.

Po velkých úspěších v Jižní Koreji a získání 2 hlavních cen za nejúspěšnější muzikály roku, dostal hudební skladatel Zdeněk Barták další zakázku pro Státní operu v Seoulu a to pro napsání nového muzikálu inspirovaného tvorbou světoznámého spisovatele Charlese Dickense s názvem „A Christmas Carol“, podle povídky Vánoční koleda. Premiéra tohoto muzikálu byla v Seoulu 2. prosince 2003 a měla u korejského dětského i dospělého publika velký úspěch. Na tomto úspěchu se podílela i známá česká kostýmní výtvarnice Dagmar Březinová a oba stálí hudební spolupracovníci Zdeňka Bartáka, aranžéři Ivan Zelenka a Daniel Barták.