„ Životopis

Zdeněk Barták se narodil v Praze roku 1954. Nejdříve studoval hudbu na Lidové škole umění - obor hra na klavír. Následovalo studium na Státní konzervatoři v Praze - hlavní obor skladba a zároveň hra na klavír a tubu.

Veřejně začal vystupovat s orchestrem svého otce. Orchestr Zdeňka Bartáka patřil s orchestry Karla Vlacha a Gustava Broma mezi nej- úspěšnější taneční orchestry v Evropě. Během studií začal působit v sestavě hudební skupiny Fontána se známým rockerem Pavlem Sedláčkem. Později zakládá vlastní skupinu, která doprovázela oblíbeného divadelního a filmového herce Jiřího Hrzána, se kterým několikrát objel republiku s velmi úspěšnými představeními např. „ Role, které jsem nehrál “ nebo „ Drahé ženy a já “ . Po tragické smrti J. Hrzána se umělecky odmlčel, aby po dvou letech založil skupinu " 220 " v níž byl sólovým zpěvákem Jiří Štědroň a začal opět koncertovat po celé republice s pořady „ Dívka z planety X “ a „ Týden bez tebe “. V této době měl již za sebou velmi bohatou uměleckou činnost na skladatelském poli, a tak kromě koncertní činnosti , spolupracuje
s předními interprety, a skládá pro ně písničky, které se vzápětí stávají hity - jako například :

Do této doby se datuje i vznik jeho největších písničkových hitů pro zpěváka Michala Davida jako jsou :

Nenapovídej


a Nonstop


, za které obdržel autor Zlatou a Platinovou desku vydavatelství Supraphon za 500.000 a za 1.000.000 prodaných titulů.

Na základě těchto hitů dostává nabídku vystupovat se skupinou Kroky Františka Janečka se zpěvákem Michalem Davidem, jako hráč na klávesové nástroje a zpěvák v jejich koncertních programech. Tyto koncerty shlédlo nespočet diváků po celé republice a zmíněná koncertní spolupráce trvala celé tři roky.

V roce 1989 se rozhodl koncertní činnost ukončit a plně se začíná věnovat filmové tvorbě, se kterou začal již v roce 1978.

Zdeněk Barták se stává dvorním skladatelem známého a úspěšného filmového režiséra Jaroslava Soukupa, kterému napsal hudbu ke všem jeho zatím 17-ti celovečerním filmům

 • 1981 - Drsná planina
 • 1982 - Romaneto
 • 1982 - Dostih
 • 1983 - Vítr v kapse (hit - NONSTOP)
 • Záchvěv strachu
 • Láska z pasáže
 • Pěsti ve tmě
 • Discopříběh
 • Divoká srdce
 • Discopříběh I I.
 • Kamarád do deště
 • Kamarád do deště I I.
 • Svatba upírů
 • Byl jednou jeden polda
 • Byl jednou jeden polda II.
 • Byl jednou jeden polda III.
 • Jak ukrást Dagmaru

V současné době spolupracuje s našimi předními a zároveň nejprodávaněj- šími interprety české populární hudby : s několikanásobným Zlatým slavíkem a naším doposud nejúspěšnějším zpěvákem Karlem Gottem - LP Gott ´95, Zázrak vánoční ( jako autor i producent ) a s velmi úspěšnou a populární herečkou i zpěvačkou především pro dět Dagmar Patrasovou - ze společných titulů uvádíme

 • CD Simpsonovic rodinka
 • CD Arabela s Dádou
 • CD Školička s Dádou
 • CD Baby studio s Dádou
 • CD Vánoce s Dádou
 • CD Kuřátka s Dádou
 • CD Já s Dádou
 • CD Dáda barevná paráda

na těchto titulech se podílel jako autor řady písní a spoluproducent společně s Felixem Slováčkem. S populární moderátorkou oblíbeného pořadu ESO na TV nova Terezou Pergnerovou - ze společných projektů uvádíme CD Čágo bélo šílenci remix hitu NONSTOP.

Zdeněk Barták má za sebou více než 5.000 koncertních vystoupení, má vydáno přes 1.000 skladeb na hudebních nosičích LP, CD a MC. Napsal hudbu k 25 celovečerním filmům, 12 TV seriálům, TV večerníčkům, k řadě televizním inscenacím, a řadu hudby pro reklamy. V zahraničí vyšlo více než 25 CD s jeho hudbou. Samostatnou kapitolou je spolupráce Zdeňka Bartáka s předními českými divadly, na jejichž scénách uvedl více než 10 hudebních muzikálů . Zároveň jeho scénická hudba doprovází celou řadu různých divadelních inscenací.

V oblasti filmové televizní tvorby napsal v roce 1997hudbu k velmi úspěšnému a divácky nejsledovanějšímu pořadu na ČT 1 - 12-ti dílnému seriálu Jiřího Stránského a režiséra Hynka Bočana - „ Zdivočelá země “, s Martinem Dejdarem v hlavní roli, ze kterého současně vyšel i hudební soundtrack.
Zároveň z tohoto seriálu vznikl i stejnojmenný celovečerní film „ Zdivočelá země “ režie: Hynek Bočan, hudba: Zdeněk Barták, který byl nominován na Českého lva
za rok 1997.

V roce 1998 byl uveden na TV nova, 52 - dílný seriál - „ FERDA “ ,ze kterého vznikla CD a MC filmové hudby, na které se Z. Barták podílel jako autor
a spoluproducent.

Spolu s hudebním skladatelem Jiřím Svobodou dokončil na motivy úspěšných filmů muzikál - „ Anděl s ďáblem v těle “ - režie: Václav Matějka , který měl premiéru 28. listopadu 1998 v Hudebním divadle Karlín . Tento muzikál byl uváděn po tři divadelní sezóny a má za sebou více než 80 úspěšných repríz.

V únoru 1999 nastudoval Zdeněk Barták spolu s oblíbeným a populárním hercem , členem Divadla na Vinohradech Ladislavem Potměšilem, komorní pořad „ Večer povídání a písniček s Ladislavem Potměšilem a Zdeňkem Bartákem “. Tento pořad má za sebou 60 repríz po celé republice. Dalším velkým projektem v oblasti filmové televizní tvorby je hudba k 13-ti dílnému seriálu , který vznikl pro ČT 1 opět v režii Hynka Bočana s názvem -„ Hotel Herbich “ - v hlavní roli Miroslav Donutil. Tento seriál měl premiéru na jaře roku 2000. I z tohoto seriálu vyšel hudební soundtrack u firmy Multisonic s názvem
„ Miroslav Donutil v Hotelu Herbich “.

Dosud největším hudebním dílem , které vzniklo na objednávku u příležitosti oslav Millénia pro Státní Operu v Seoulu - Jižní Korea - SPAC ( Seoul Performing Art Company ) je muzikál - „ The Tempest “ - Bouře podle stejnojmenné divadelní hry Williama Shakespeara. Jde o velkolepou, výpravnou podívanou v hollywoodském stylu , která je pro velký úspěch uváděna v pravidelných cyklech v největším Seoulském divadle s kapacitou 2400 diváků. Premiéra tohoto muzikálu byla 20.listopadu 1999 v Seoulu - Jižní Korea. Tato zahraniční spolupráce přinesla celému tvůrčímu kolektivu veliký úspěch. Muzikál „ The Tempest “ byl nominován v kategorii - nejlepší muzikál roku 1999 asijského kontinentu a v tvrdé konkurenci zvítězil.

Dostal tak hlavní cenu - GRAND PRIX - 1999 za 1. místo - jako nejlepší muzikál roku.
A hudební skladatel Zdeněk Barták získal hlavní cenu v kategorii:

nejlepší hudba roku

Kromě těchto cen, tento muzikál zvítězil v dalších 6 kategoriích ( za herecké výkony Miranda, Caliban, Trinculo, dále za choreografii, světelný desing a make up ). Tím se stal muzikál „The Tempest “- Bouře nejúspěšnějším muzikálem roku 1999. Díky tomu o tento muzikál projevily zájem celkem čtyři velké divadelní společnosti, které ho chtějí uvést v Číně, Japonsku, Německu a ve Velké Británii. Obnovenou premiéru tohoto muzikálu uvádělo Národní divadlo v Seoulu od 20. prosince 2002
až dokonce divadelní sezóny 2004.

Koncem roku 2000 napsal Zdeněk Barták hudbu k dalším 8 dílům úspěšného televizního seriálu „ Zdivočelá země “ - režie Hynek Bočan. Obnovená premiéra tohoto celkem 20-ti dílného seriálu ČTV , byla v lednu 2001. K této příležitosti vydala firma BMG CD - soundtrack z celého seriálu.
V dubnu 2001 bylo první představení nového dětského rodinného muzikálu
„ Popelka “ ke kterému napsal hudbu Zdeněk Barták , scénář na motivy stejnojmenného filmu, napsali Vlasta Janečková , Jarmila Turnovská a Martin Novotný. Texty písniček napsal Michael Prostějovský. Premiéra tohoto muzikálu byla v Praze v produkci agentury GOJA v říjnu 2001.

V průběhu roku 2001 probíhala další spolupráce se
Seoul Performing Art Company (SPAC) v jihokorejském Seoulu a to na zahajovacím ceremoniálu k Mistrovství světa v kopané 2002, které se konalo v Jižní Korei a Japonsku. Pro tuto příležitost vznikla hudba Z. Bartáka k tomuto zahajovacímu ceremoniálu s názvem „ Morning of Korea “, jehož premiéra se uskutečnila na Olympijském stadiónu v Seoulu.

V říjnu 2001 se také Zdeněk Barták jako vítěz soutěže Premio Bocelli zúčastnil křestu nového CD - „ Cieli di Toscana “ tenora světového jména
Andrea Bocelliho v Benátkách . Zdeněk Barták v této anonymní soutěži , které se zúčastnilo více než 700 autorů z celého světa získal první místo a jeho píseň
„ E mi manchi tu “ se stala jednou z nejúspěšnějších písní tohoto alba. Toto album získalo v řadě států na celém světě platinovou nebo zlatou desku.

Během roku 2002 napsal Zdeněk Barták muzikál pro Státní Operu v Seoulu - Jižní Korea , na další klasické shakespearovské téma - „ Romeo a Julie “.
Tento muzikál měl velmi úspěšnou premiéru v srpnu 2002 a s velkým diváckým úspěchem je stále na repertoáru tohoto divadla.
I tato zahraniční spolupráce přinesla celému tvůrčímu kolektivu veliký úspěch a muzikál „ Romeo a Julie “ byl také nominován v kategorii - nejlepší muzikál roku 2002 asijského kontinentu a v tvrdé konkurenci a opět zvítězil.

Dostal tak hlavní cenu - GRAND PRIX - 2002 za 1. místo - jako nejlepší muzikál roku a hudební skladatel Zdeněk Barták získal hlavní cenu v kategorii nejlepší hudba roku.

Kromě těchto cen, tento muzikál zvítězil v dalších 2 kategoriích a to za herecké výkony hlavních představitelů Romea a Julie. Tím se stal muzikál „ Romeo a Julie “ nejúspěšnějším muzikálem roku 2002 a v současnosti je diváckým hitem tohoto souboru.

V listopadu roku 2002 měl premiéru v Mahenově divadle v Brně i další nový muzikál Zdeňka Bartáka z 30-tých až 40-tých let „ Kristián “ , který vznikl na motivy stejnojmenného slavného filmu Oldřicha Nového, podle scénáře Václava Matějky, který tuto komedii i režíroval. Texty písní napsal Eduard Krečmar. Tento muzikál se hrál do konce sezony 2003 a měl více jak 50 repriz. Jeho divácké úspěšnosti a kvalitních uměleckých výkonů si všimla i Herecká asociace a udělila zpěvačce a herečce Daniele Šinkorové za roli Zuzany, Cenu Thálie za rok 2002, v oboru opereta a muzikál.

V prosinci roku 2002 vyšlo nové 2 CD nejúspěšnější zpěvačky pro děti Dády Patrasové s názvem „ Sněhová královna “ . Tato známá pohádka H.Ch. Andersena s hudbou a písničkami Zdeňka Bartáka se stala vánočním hitem a již v prvních týdnech jejího prodeje získala zlatou a následně platinovou desku. A na její motivy vznikl vánoční pořad Dády Patrasové v ČT – Brno.

V roce 2002 se také natáčelo pokračování 13-ti dílného nejúspěšnějšího
TV - seriálu všech dob „ Nemocnice na kraji města - po dvaceti letech “
v režii Hyneka Bočana. Filmovou hudbu k tomuto seriálu napsal Zdeněk Barták. Premiéra nových dílů tohoto seriálu byla na ČT1 20. října 2003 a díky své absolutně největší divácké sledovanosti se stala opravdovým hitem. Tyto nové díly měly současně premiéru v celé řadě evropských televizních stanicích např.: v Německu, v Polsku, na Slovensku, v Maďarsku, Slovinsku, Bosně a Hercegovině a v řadě dalších.

Po velkých úspěších v Jižní Korei a získání 2 hlavních cen za nejúspěšnější muzikály roku dostal hudební skladatel Zdeněk Barták další zakázku pro Státní operu v Seoulu a to pro napsání nového muzikálu inspirovaného tvorbou světoznámého spisovatele Charlese Dickense s názvem – „ A Christmas Carol “ – podle povídky, Vánoční koleda. Premiéra tohoto muzikálu byla v Seoulu 2. prosince 2003 a měla u korejského dětského i dospělého publika velký úspěch. Na tomto úspěchu se podílela i známá česká kostýmní výtvarnice Dagmar Březinová a oba stálí hudební spolupracovníci Zdeňka Bartáka, aranžéři Ivan Zelenka a Daniel Barták.

V Jižní Korei vyšla hudba Zdeňka Bartáka ze všech muzikálových produkcí na CD a doplnilo jí CD s jeho filmovou hudbou:

 • The Tempest
 • Romeo & Julie
 • A Christmas Carol
 • Music from film